10 základních pravidel při zařizování malého bytu

Provází jejich pověst “ problémových typů „, které není jednoduché zařídit tak, aby se v nich každý člen domácnosti cítil pohodlně. Neprávem. Ať už na malé ploše bydlíte z pragmatických důvodů, nebo ji jednoduše milujete, pomocí jednoduchých triků a při dodržení několika základních pravidel z ní můžete vyčarovat příjemný a vzdušný domů.
předešlé následující
1. Kouzlení s barvami
Obecné pravidlo pro malé byty zní : tmavé barvy raději ne. Volte bílou nebo světlé odstíny. Inspirujte se v přírodě – světlehnědá nebo žlutá, béžová, zda blankytně modrá interiér rozsvítí. Pokud se vám tyto barvy zdají nudné, oživte jejich kontrastním tónem podlahy nebo výraznými doplňky : polštáři, vázami či závěsy. • Strop : V menším prostoru je ideální ponechat strop bílý, případně ho vymalovat barvou, která je o odstín světlejší než ta na stěnách. Opticky se tím prostor zvýší. • Stěny : Pokud zvolíte více umírněných tónů, jednu ze stěn si můžete dovolit rozveselit výraznější barvou nebo tapetou. Případně si vyberte tapetu světlejší as drobnějším vzorem. Opticky rozšířit místnost vám pomohou vodorovné pásy, zvýší ji zas pásy svislé. • Podlaha : Opět je lepší volit světlejší barvy, především však uložit jednotnou krytinu od stěny ke stěně. Pokud zvolíte stejný typ v celém bytě, opticky ho propojíte, a vytvoříte tak dojem většího prostoru. S kobercem v chladných tónech nebo s neutrální barevností dřevěné či laminátové podlahy, nebo podlahy z PVC dokážete zázraky. Malým koberečkem se raději vyhněte. Světlé barvy nebo tapety na stěnách místnost prosvětlí i ji opticky zvětší. Dovolit si můžete i drobné, nenásilné motivy a dekorace – například něžné kvítky nebo ornamenty.
Prostor bude působit větším dojmem, pokud do celého bytu zvolíte jednotnou krytinu ve světlejším odstínu. Pozor na malé koberce – místnost s hladkou podlahou sice zútulní, ale opticky zmenší. ( foto : Kährs / KPP )
2. Kouzelné zrcadlo Tento trik není žádná novinka, ale stále funguje. Zrcadlo místnost opticky zdvojnásobí. Ne vždy je však tento efekt příjemný. Podobný výsledek docílíte i pomocí lesklých povrchů – na nábytku, obkladech či na stěnách vymalovaných speciálními metalickými barvami. Lesklé povrchy odrážejí světlo stejně jako zrcadlo, ale výsledný dojem není takový násilný. Zrcadlo prostor otevře a opticky zdvojnásobí. Efekt je však poměrně výrazný av některých místnostech by mohlo působit rušivě, proto je třeba jeho umístění pečlivě zvážit.
3. Lehce a vzdušně Masivní dřevěný nábytek, těžké tmavé textilie a robustní dekorace nejsou do malého bytu to pravé ořechové. Mnohem lépe budou v prostoru působit lehké kovové konstrukce nebo kousky ze skla, případně průhledných plastů. Propouštějí totiž světlo, takže dodají interiéru dojem otevřeného a vzdušného prostoru. Stejně jako při stěnách a podlaze, i při nábytku platí, že lepší je poohlédnout se po světlých barvách a lesklých površích. Průhledný plastový nábytek propouští světlo, takže působí lehce a vzdušně. V kombinaci se subtilní kovovou konstrukcí vypadá tak, jakoby nezabíral téměř žádné místo.
4. Důvtipný nábytek Když se nedostává prostoru, je třeba pečlivě zvážit každý kus, který si chcete pořídit. Na co všechno vám bude sloužit ? Problém s nedostatkem centimetrů pomůže vyřešit stohovatelný nábytek, například židle pro návštěvy, nebo víceúčelové kousky. Rozkládací křeslo, patrové postele pro děti, židle a odkládací stolek v jednom, police, které je zároveň pracovní plochou – to vše vám ušetří spoustu místa. Často přitom jde také o zajímavé designové kousky, které se stanou dominantou interiéru. Mistrovská díla představují i nábytkové stěny, které se v mžiku přemění na pohodlnou postel, nebo konferenční stolky, z nichž za pár vteřin vytvoříte prostorný jídelní stůl. Chytrý nábytek, který mění svou funkci stejně rychle jako chameleón svou barvu, může bydlení v malém bytě výrazně usnadnit. Přes den pracovní plocha, v noci postel. Ani centimetr nevyjde nazmar.
V malém bytě nastává problém nejčastěji tehdy, když přijde návštěva. Kde ji usadit ? V takové chvíli oceníme stohovatelné křesla či židle. V běžném provozu mohou zůstat v úhledném komínu, ale během večírku se změní na pohodlné sezení pro několik osob.
5. Stěny to snesou Plochu vašeho bytu netvoří jen podlaha – hodně místa se dá najít i na stěnách. Využití stěn na ukládání věcí je v malých bytech téměř nezbytností. Pomohou vám při tom nejrůznější policové a ukládací díly, případně nábytkové stěny vyrobené na míru. Tabu nemusí být ani stěny kolem oken. Pokud chcete, aby všechno působilo uklizeným dojmem, dopřejte policím dvířka. Když je byt opravdu malý, musí padnout nejedno tabu. Ani prostor kolem oken není posvátný. Rozhodně ne tehdy, pokud jste náruživými čtenáři nebo sběrateli.